Система уроків по темі водорості

25.02.2016 22:51

 

Система уроків по темі водорості

 

 

 

 

Вчитель біології

ЗОШ І-ІІІ ст.с.Старий Загорів

Полюх А.В.

 

 

 

Урок 31

Тема: Загальна х-ка водоростей.

Мета: Ознайомити учнів з особливостями будови та процесів життєдіяльності водоростей; виховувати небайдуже ставлення до природи.

Обладнання: таблиці.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Розминка

Життя продовжується. Ми знову зібралися на уроці біології. Ми такі схожі і такі різні.

а) Різні за статтю – дівчата, відгукніться: «А-а-а», хлопці – «У-у-у»!

б) Ті хто робить ранкову зарядку, підніміть руки вгору.

в) Ті хто не робить – опустіть голову до парти.

г) Ті у кого є вдома собака – тупотіть ногами.

д) Ті у кого є кішка – сплесніть в долоні.

е) Ті, хто впевнений – ми різні – підведіться.

Ми схожі, бо люди, ми різні, бо особистості, наше різноманіття – це умова життя, це умова еволюції. А з чого ж починається процес еволюції на нашій планеті.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

-         Де зародилось життя на Землі?

-         Які організми з'явилися першими?

Мозковий штурм.

-         Що вам відомо про водорості?

(запис відповідей учнів на дошці)

-         Визначте місце водоростей у системі органічного світу.

(Робота з підручником).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.     Характеристика водоростей. (Розповідь вчителя).

2.     Характерні ознаки водоростей (Складання опорного конспекта)

Живлення

1.     Автотрофи (фототрофи)

Клітина

1.     Целюлозна оболонка

2.     Запасна речовина крохмаль

3.     Ядро, пластиди.

Спосіб розмноження

1.     Статеве

2.     Нестатеве

3.     Вегетативне

Життєвий цикл

1.чергуються два покоління

1) статеве ( гаметофіт – утв. гамети)

2) нестатеве (спорофіт – утв. спори)

3. Різноманітність водоростей (Розповідь вчителя)

4. Екологічні групи водоростей (Самостійна робота з підручником)

IV.  Узагальнення і систематизація знань учнів. (Бесіда)

1.     Що таке водорості?

2.     Від чого залежить кайр водоростей?

3.      Які ви знаєте екологічні групи водоростей?

4.     Складання сенканів «водорості»

V. Д/з.  Опр.  відповід. § підручника. Поставити 5 питань до §.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 32

Тема: Розмаїтність водоростей. Прісноводні водорості.

Мета: Ознайомити учнів з особливостями будови на процесів життєдіяльності одноклітинних та багатоклітинних прісноводих водоростей; дати їх порівняльну характеристику; виховувати небайдуже ставлення до природи.

Обладнання: таблиці, мікроскоп, мікропрепарати.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

    ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

 Графічний біологічний диктант.

1.     Водорості не живуть у воді (ні)

2.     Водорості виключно одноклітинні о-ми. (ні)

3.     Тіло водоростей поділене на органи (ні)

4.     Серед водоростей є багатоклітинні (так)

5.     Хламідомонада живе у прісній воді (так)

6.     Хламідомонада одноклітинна водорість (так)

7.     Ламінарія зелена водорість (ні)

8.      Хламідомонада і хлорела зелені водорості (так)

9.     Водорості бувають: червоні, бурі, зелені (так)

10.                       Водоростями живляться водні тварини (так)

11.                       Альгологія – наука, що вивчає водорості. (так)

                                     (Взаємоперевірка)

2.Біологічний  пінг-понг. (До дошки виходять два учні, вони по черзі ставлять один одному запинання з теми домашнього завдання і відповідають на них).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-         Чи знаєте ви, що найбільш швидкоросла рослина – водорість – хлорела.  Під час дослідів хлорела за добу збільшувала свою масу в 3 тис. разів. При цьому починалася велика кількість вуглекислого газу та виділялося кисню багато. Вміст вітаміну С в хлорелі майже такий самий як у лимоні, білка у чотири рази більше ніж у пшениці. Хлорела рекордсмен щодо врожайності між культурними рослинами. З одного гектара площі можна дістати понад 40 тон сухого концентрату.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.     Характеристика зелених водоростей. (Розповідь вчителя)

2.     Будова і розмноження хламідомонади. (Розповідь вчителя)

      3.  Будова і розмноження хлорели. (Самостійна робота з підручником)

      4. Особливості будови спірогіри та улотрикса. (Розповідь вчителя)

V. Узагальнення вивченого на уроці. (Виконання лабораторної роботи №11)

VI. Д/з. Опрац. Відповідний § підручника.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 33

Тема: Різноманітність водоростей. Морські водорості.

Мета: Ознайомити учнів з особливостями будови і процесів життєдіяльності відділів Червоні, Бурі та Діамантові водорості; дати їх порівняльну характеристику; формувати вміння і навички працювати з додатковою літературою; виховувати екологічну культуру.

Обладнання і матеріали: таблиці, додаткова література.

Хід уроку

І. Організаційний етап ( Розминка).

Вправа «Слова за хвилину» - учні називають всі слова і терміни, що стосуються теми «Водорості», протягом однієї хвилини.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Вікторина «Так і ні»

-  Водорості живуть тільки в воді (ні)

-  Водорості живуть тільки в солоній воді (ні)

-  Серед водоростей є одноклітинні і багатоклітинні.

-  Хламідомонада – зелена водорість. (так)

-  Серед зелених водоростей немає нитчастих. (ні)

-  Улотрикс і спірогира ростуть тільки в морях.

- Водорості розмножуються тільки вегетативно.

-  У хламідомонади є тільки два джгутики. (так)

- Піреноїд розташований поза клітиною хламідомонади. (ні)

2. Робота біля дошки.

1.  Замалювати будову хламідомонади і показати.

2. Замалювати схему статевого і нестатевого розмноження хламідомонади.

3. Головоломка «Зашифровані слова», - вибрати з кожного рядка літери, які зустрічаються один раз.

Отримаєте терміни, значення яких поясніть.

а, м, п, а, і, а, р, м                                           к, з, м, к, о, а, м, а

с, є, ф, с, н, ф, с, о                                           н, к, о, н, к, с, н, и

у, к, ї, у, і, д, к, у                                              с, о, н, р, с, а, н, н

 (Піреноїд)                                                              (Зооспора)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-           Як ви вважаєте, чи буває кольоровий сніг? Виявляється, що буває. На високогір'ях і рівнинах усіх континентів, у морях Африки і Антарктики можна побачити червоний, зелений, жовтий, синій і чорний сніг.

Розгадав це цікаве явище на початку XIX ст. шведський дослідник природи Кари Агард. Він установив, що причина забарвлення – мікроскопічні водорості, які дуже швидко розмножуються.

 IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Загальна х-ка морських водоростей. (Розповідь вчителя).

2. Робота в групах:

Група 1 – Бурі водорості.

Група 2 – Червоні водорості.

Група 3 – Діамантові водорості.

Учні опрацьовують матеріал підручника та додаткову л-ру і готують повідомлення, озвучують їх.

V. Узагальнення вивченого на уроці. (Учасник однієї групи підходить до учасника іншої групи, бере за руку і задає запитання.

VI. Д/з. Опрацювати відповідний  § підручника. Підготувати повідомлення.

 

 

 

 

                                                        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок 34

Тема: Значення водоростей в природі та житті людини.

Мета: Ознайомити учнів з роллю водоростей у природі і житті людини; узагальнити знання по темі; виховувати екологічне мислення та екологічну культуру.

Обладнання: таблиці, Червона книга України.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

«Діаграма Вена». Перший варіант заповнює діаграму для бурих і червоних водоростей, другий для червоних і діатомових.

І-В  бурі водорості  червоні водорості

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ-В  червоні водорості   діатомові водорості

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-           Чи знаєте ви, що сьогодні вчені працюють над загальною проблемою розробки методів масового розмножування водоростей. Існують ресторани, де відвідувачам пропонують меню із 200 страв з водоростями: суши, біфштекси, національні страви. Водорості використовують як гарнір, вони входять до складу майонезу, сиру та інших продуктів.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1.     Повідомлення учнів про значення водоростей в природі та житті людини.

2.     Роль водоростей у природі (узагальнення і систематизація).

-утворення та нагромадження органічної речовини, яка використовується для живлення водних тварин.

-збагачення води киснем за рахунок процесу фотосинтезу.

     -у комплексі із бактеріями беруть участь в очищенні води.

-беруть участь в утворенні гірської породи-діаманту (діамантові і червоні водорості).

-водорості сприяють збагаченню грунту на азот і впливають на структуру грунту.

3.     Роль водоростей у житті людини (узагальнення і систематизація)

-використовують в харчовій промисловості.

-корм для худоби, добрива, що прискорюють ріст .

-використовують у фармацевтичній промисловості.

-ряд водоростей використовують як індикатори води.

-знешкоджують шкідливі бактерії.

4.Негативна роль водоростей .

-цвітіння води.

     -руйнують гідроспоруди.

     -утруднюють судноплавство.

    5.Охорона водоростей. (Розповідь вчителя з демонстрування Червоної книги України.

V. Узагальнення знань по темі. (Тестовий контроль)

1. Наука, що вивчає водорості.

      а)альгологія; б)анізогамія; в)мікологія

2. Речовина, яка входить до складу клітинної оболонки.

      а) крохмаль; б) целюлоза; в) хлорофіл

3. Водорості можуть розмножуватись.

       а) тільки статевим способом;

б) нестатево;

в) статево і нестатево;

4. Зигота  - це клітина, утворена із спори:

а) гамет; б) зооспор; в) спор.

5. Рослина, яка утворюється із спори:

       а) гаметофіт; б) спорофіт; в)спорангій;

6. До багатоклітинних належать:

       а) хламідомонада;

       б)спірогира;

       в) улотрикс;

7. Хламідомонада за несприятливих умов життя:

       а) розмножується простим поділом;

       б) відкидає джгутики;

       в) розмножується статевим способом;

       г) припиняє фотосинтез;

8. До колоніальних водоростей належать:

       а) фукус;

       б) вольвокс;

       в) улотрикс;

9. До бурих водоростей належить:

       а) морський гребінець; б) морська капуста; в)цвітна капуста.

10. Водоростям характерний тип живлення:

      а) автотрофний; б) гетеротрофний; в) змішаний;

11. Колір водоростей зумовлений:

       а) сонячним світлом;

       б)водним середовищем;

       в) наявністю пігментів.

12. Для кольорового снігу характерна наявність:

       а)пігментів; б)речовин; в) водоростей;

VI. Д/з. Опрацювати відповідний § підручника.